Akcja „Żonkile” w naszej szkole

„Łączy nas pamięć”

      Nasza szkoła w tym roku po raz pierwszy włącza się w akcję społeczno–edukacyjną Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

      Żonkile są  symbolem pamięci o powstaniu które wybuchło w warszawskim getcie w 1944. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim

      Uczniowie klas 4-7 upamiętnią  78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim m.in. poprzez:  wykonywanie papierowych żonkili – symbolu powstania, obejrzenie słuchowisk na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek – uczniowie klas 1-3, filmu „Będę pisać” – uczniowie klas 4-6  oraz filmu „Muranów – Dzielnica Północna” uczniowie klasy 7.

    Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć” – niech pamięć połączy nas także w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie. 

Koordynator akcji: Justyna Brzezińska

Skip to content